Program „Za život bez ovisnosti” je jedinstven po tome što obuhvaća sve segmente u borbi protiv ovisnosti od preventivnih projekata preko savjetovališta i terapijskog programa do resocijalizacije liječenih ovisnika.
Program prevencije neprihvatljivih ponašanja «Petica za tebe»
• Ostvareni rezultati
Početni naziv programa bio je “Prevencija rizičnih ponašanja”. On se provodio 2004-2007 godine. Obuhvatio je 24 škole ( od 4.do 8.razreda u 6 osnovnih i sve dobne skupine u 18 srednjih škola). Samo u posljednjoj školskoj godini 2006/7 projekt je obuhvatio 2873 učenika.
Program Prevencije neprihvatljivih ponašanja «Petica za tebe!» nastao je 2007, uvažavajući odgovore učenika u anketama i evaluacijama, kao edukativno-preventivan projekt koji se provodi u obliku interaktivnih radionica. Do danas je proveden u 52 razredna odjeljenja (1350 učenika).
Program prevencije ovisnosti «Pruži ruku»
• Ostvareni rezultati
Dosadašnje aktivnosti kroz ovaj program i kontakti s medijima vidno su povećali zanimanje za problematiku ovisnosti, što potvrđuje popraćenost u medijima, prihvaćanje i priznanje lokalne zajednice u kojoj radimo, te šire javnosti.
Tijekom 2001., 2002. i 2003. godine održali smo 12 seminara i radionica u Zagrebu, Zadru, Delnicama, Krku i Omišlju u osnovnim i srednjim školama, te u Otvorenom sveučilištu. Tijekom 2004. godine uvidjeli smo, nakon provedene evaluacije u školama, potrebu za proširenjem aktivnosti, te smo osmislili dodatne aktivnosti (radionice i parlaonice). Tijekom 2005. projekt je održan u 21 razredu, te u kampu za djecu oboljelu od šećerne bolesti ( uključili smo 650 učenika osnovnih i srednjih škola i 130 roditelja i profesora).
U šk. god. 2006/2007 projekt je proveden u 6 škola tj. 28 razrednih odjeljenja (830 učenika) dok u šk.god. 2007/2008 proveden u ukupno 8 škola odnosno 64 razreda (1869 učenika). U školskoj godini 2009 projekt je proveden u 4 srednje škole i obuhvatio je 28 razreda (811 učenika).
Program resocijalizacije liječenih ovisnika
Cilj ovog programa je podržati liječene ovisnike o opojnim drogama u njihovoj reintegraciji u društvenu zajednicu u koju dolaze po završetku rehabilitacije u terapijskoj zajednici, penalnom sustavu ili zdravstvenoj ustanovi.
Konačni cilj ovog programa je da naši korisnici postanu zadovoljni, samosvjesni, produktivni članovi društva.
• ostvareni rezultati
U sklopu programa Resocijalizacija, koji je pokrenut 2004. godine surađivali smo sa informatičkim školama EduKon i ProAnima, te POU Zagreb. Informatičku edukaciju i program prekvalifikacije uspješno je završilo 34 polaznika. Značajan dio provedbe ovog programa odnosi se i na pronalaženje zaposlenja bivšim ovisnicima. Pomogli smo zaposliti 14 korisnika dok je 13 korisnika prošlo edukaciju o mogućem zapošljavanju. Organizirali smo druženja u prostorima Udruge i neformalna druženja izvan Udruge.