Udruga PET PLUS
21.10.2024
, , ,
, , ,

Pet plus za Jankomir

Pet plus za Jankomir

Projekt Pet plus za Jankomir pruža multidisciplinarnu podršku korisnicima i njihovim obiteljima kroz savjetovanje, rehabilitaciju, edukaciju i resocijalizaciju a usmjeren je na smanjenje rizika povezanih sa sredstvima ovisnosti te potiče društvenu reintegraciju korisnika.

Vrijeme provedbe programa: 01.01.2024.-31.12.2026.

Financira: Ministarstvo zdravstva

Iznos financiranja: 35.000,00 € za svaku godinu provedbe

Nositelj projekta: Klinika za psihijatriju Sveti Ivan Zagreb

Partner projekta: Udruga PET PLUS

Klinika za psihijatriju Sveti Ivan ustrojena je i djeluje po konceptu psihijatrije u zajednici s ciljem da liječenje u bolnici bude što kraće, te da se pacijenti što prije oporave i osposobe za povratak u obitelj, na radno mjesto i u društvo i/ili nastavak liječenja u terapijskoj zajednici, stoga ovaj program omogućava nadogradnju već postojećih usluga i pravi je primjer dobre prakse s obzirom da na multidisciplinaran način pristupa problemu ovisnosti. Program pruža kontinuum usluga počevši od bolničkog liječenja, nastavljajući se na ambulantni pristup i pristup terapijske zajednice kroz partnerstvo s organizacijom civilnog društva, Udrugom PET PLUS koja dugi niz godina djeluje u području tretmana ovisnosti kroz terapijsku zajednicu i razne druge programe i projekte.

Strategija također uključuje implementaciju Nacionalne strategije djelovanja na području ovisnosti do 2030. godine te Akcijskog plana do 2026. godine, usmjerenih na prevenciju i terapiju svih oblika ovisnosti, posebice među ranjivim skupinama našeg društva. Kroz kontinuiranu evaluaciju i prilagodbu programa, te suradnju s vanjskim stručnjacima za evaluaciju, nastoji se osigurati učinkovitost i dugoročni utjecaj na smanjenje prevalencije ovisnosti i poboljšanje kvalitete života korisnika. Aktivnosti su usmjerene na potrebe korisnika i podijeljene u šest ključnih kategorija, što omogućuje fleksibilnost i prilagodbu prema specifičnim potrebama svakog pacijenta. Ovim pristupom nastoji se kontinuirano unaprjeđivati metode i pristupe kako bi se najbolje odgovorilo na izazove koje donosi problem ovisnosti.

  • SAVJETOVANJE I PSIHOSOCIJALNO OSNAŽIVANJE je kategorija koja obuhvaća niz aktivnosti koje su usmjerene na samog korisnika, ali i na njegovu obitelj. Aktivnosti će se provoditi kroz metode grupnog i individualnog rada;
  • STRUČNO USAVRŠAVANJE DJELATNIKA ključno je za osiguravanje visoke kvalitete usluga i kontinuirani profesionalni razvoj stručnjaka koji rade s korisnicima ovisnosti.
  • RAZVOJ ŽIVOTNIH KOMPETENCIJA ključan je za integraciju socijalno osjetljivih skupina, uključujući ovisnike, u zajednicu. Ove aktivnosti pružaju podršku korisnicima tijekom i nakon bolničkog liječenja te u terapijskim i stambenim zajednicama, potičući njihovu samostalnost i osnaživanje za uspješnu integraciju. Kroz tri edukativne radionice, program omogućuje stjecanje novih vještina i znanja potrebnih za ulazak na tržište rada ili promjenu karijere. Integracija u zajednicu postiže se kroz pružanje potpore i educiranje šire društvene sredine o potrebama i mogućnostima ovih skupina.
  • ORGANIZACIJA SLOBODNOG VREMENA Pod resocijalizacijom se u najširem smislu podrazumijeva društveno uključivanje kroz razne aktivnosti poput sporta, kulture i rada. Provedbom sportskih radionica želimo afirmirati sport kao izvor radosti i zdravog načina života. Interakcija s novim okruženjem potiče zabavu i kvalitetno provođenje slobodnog vremena.
  • VREDNOVANJE PROJEKTA Vrednovanje postignuća i utjecaja projekta provodit će se kroz praćenje zadanih indikatora koji će uspoređivati planirane i realizirane aktivnosti. Ovo uključuje analizu planiranog sadržaja, nositelja aktivnosti, vremenskog tijeka provedbe te korištenih ljudskih, tehničkih i financijskih resursa.
  • DISEMINACIJA PROJEKTA Diseminacijskim mjerama prvenstveno želimo postići vidljivost projekta u svrhu destigmatizacije ovisnika. Doprinos vidljivosti i replikacija projektnih rezultata poboljšava uspjeh projekta te podiže interes javnosti za problem ovisnosti, liječenja iste kao i važnost napora koje treba uložiti u prevenciju.

Top userth-largeclosetagmap-markercalendarchevron-downphonefacebookbarsenvelopemobileinstagram