The Global Position Paper on Recovery (GPPR)

The Global Position Paper on Recovery (GPPR) rezultat je suradničkog napora koji okuplja organizacije civilnog društva, nevladine organizacije, institucije, istraživače i pojedince uključene u inicijative na lokalnoj, nacionalnoj, regionalnoj i globalnoj razini, a koji su potpisali ovaj dokument. Potpisnici dokumenta okupljeni su u inicijativu Recovery Science and Practice Collaborative (RSPC) posvećenu unapređenju znanosti, prakse i politike oporavka od ovisnosti.

Naši zajednički ciljevi su:

  1. Olakšati koherentan pristup: Doprinijeti razvoju ujedinjenog pristupa i globalnog stajališta o oporavku od ovisnosti;
  2. Ujediniti glasove i podići svijest: Podizati svijest o važnosti ulaganja u organizacije i sustave za oporavak;
  3. Obvezati se raditi zajedno kako bismo stvorili međunarodnu platformu za dijeljenje praksi i politika oporavka od ovisnosti.

GPPR predstavlja suradnički napor, istinsko zajedničko djelo koje označava prvi globalni konsenzusni dokument o oporavku od ovisnosti.

Da bismo promicali ove principe dalje, sljedeći koraci uključuju poticanje svakoga da promovira i potpiše ovaj konsenzusni dokument, potičući globalno okruženje koje prioritizira i podržava oporavak od ovisnosti.

Službeno predstavljanje planirano je tijekom sastanka Komisije UN-a za narkotike u Beču ovoga ožujka, a naš zajednički cilj je osigurati globalnu podršku s minimalno 300 potpisnika.

Dokument možete potpisati na linku:

https://recovered-users-network.net/gppr/ ili

učitavanjem QR koda

Hvala vam na suradnji i podršci!

Kraj provedbe projekta „Ništa nije učinjeno u jednom danu“

Kroz tri godine provedbe projekta, ostvarili smo značajan napredak u osiguranju vrhunske kvalitete usluga korisnicima našeg projekta “Ništa nije učinjeno u jednom danu”!

Klinika za psihijatriju Vrapče i Udruga PET PLUS primijenile su inovativne pristupe kako bi unaprijedili iskustvo korisnika. Evo kako:

1️⃣ Personalizirani terapijski pristup: Svaki pojedinac je jedinstven, a naši terapijski planovi prilagođeni su specifičnostima svakog korisnika. Sveobuhvatan pristup uključuje liječenje ovisnosti, psihosocijalnu podršku, obiteljsku terapiju i druge relevantne usluge.

2️⃣ Stručnost i obuka zaposlenika: Naši zaposlenici su stručni i kontinuirano usavršavaju svoje vještine. Edukacija o suvremenim pristupima liječenju ovisnosti, najnovijim istraživanjima te najboljoj praksi osigurava vrhunsku skrb.

3️⃣ Praćenje i evaluacija: Kvalitetu usluga redovito pratimo i evaluiramo kako bismo prilagodili program prema potrebama korisnika i osigurali izvrsnost.

4️⃣ Transparentnost i komunikacija: Svi korisnici su informirani o tijeku liječenja, planu skrbi i dostupnim uslugama. Otvorena komunikacija potiče korisnike da budu aktivni sudionici u svom oporavku.

5️⃣ Evidencija i dokumentacija: Svaki korak u liječenju i pružene usluge detaljno su dokumentirani kako bi se osigurala dosljednost i pristupnost podataka.

6️⃣ Redoviti feedback od korisnika: Povratna informacija korisnika je ključna! Aktivno tražimo mišljenje o kvaliteti usluga kako bismo stalno poboljšavali naš program.

7️⃣ Osvježavanje znanja i metoda: Slijedimo najnovija saznanja u području liječenja ovisnosti, uvodeći nove metode i tehnike za još učinkovitiji program.

Sve ove strategije zajedno stvaraju visoku kvalitetu usluga za naše korisnike. Fokus na individualiziranom pristupu, stručnosti zaposlenika, evaluaciji, transparentnosti i feedbacku osigurava da pružamo podršku na najbolji mogući način.

Iako je provedba projekta završena, nastavljamo i dalje pružati naše usluge i kontinuirano radi na poboljšanju istih.

Projekt financira Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske.

Osnaživanje korisnika Terapijske Zajednice PET PLUS kroz radionicu izrade životopisa

Partnerstvo s Klinikom za Psihijatriju Vrapče pružilo korisnicima dragocjene vještine za uspješno pronalaženje zaposlenja

U okviru projekta “Ništa nije učinjeno u jednom danu”, korisnici Terapijske zajednice PET PLUS imali su priliku sudjelovati u dvodnevnoj radionici posvećenoj izradi životopisa i pripremi za razgovor s poslodavcem.

Sudionici radionice, bez obzira na svoje obrazovanje i radno iskustvo, zajedno su istraživali ključne elemente uspješnog životopisa. Prema istraživanjima, poslodavci u Hrvatskoj često pregledavaju životopise u manje od 2 minute, stoga je naglasak bio na stvaranju informativnih i privlačnih životopisa.

U suradnji s Klinikom za Psihijatriju Vrapče, organizirali smo ovu vrijednu radionicu kako bismo korisnicima pružili alate za uspješno predstavljanje svojih vještina i iskustava na tržištu rada. Tina Debeljak, mag.act.soc., stručnjakinja za rad s korisnicima, vodila je radionicu, fokusirajući se na verbaliziranje potreba u kontekstu traženja zaposlenja.

Jedan od ključnih aspekata radionice bio je naglasak na prilagodbi životopisa vrsti posla i tvrtki za koju se korisnici prijavljuju. Kroz tehniku igranja uloga, korisnici su usvajali vještine neverbalne komunikacije, ključne prilikom intervjua, te su se educirali o važnosti prikladnog odijevanja i stvaranju pozitivnog prvog dojma.

Vjerujemo da će uz našu podršku i stručnost Tine Debeljak, korisnici Terapijske zajednice PET PLUS ne samo napredovati, već i osnažiti svoje postojeće vještine te steći nove kompetencije koje će im pomoći u uspješnom koraku prema zaposlenju. Ova radionica predstavlja samo jedan od mnogih koraka koje poduzimamo kako bismo pridonijeli socijalnom uključivanju i poboljšanju kvalitete života naših korisnika.

Radionice neprihvatljivog ponašanja

Uzbudljivo i edukativno putovanje kroz svijet kreativnosti odvijalo se u učionicama Osnovne škole Savski Gaj tijekom osam posebnih radionica pod vodstvom Kristijana Ugrine.

Cilj ovih radionica bio je ne samo poticanje kreativnosti, već i prevencija neprihvatljivog ponašanja među djecom i mladima. OŠ Savski Gaj partner je na projektu ART TO ACT pružajući podršku i prostor za održavanje radionica na njihovoj lokaciji.

Radionice je organizirala i provela udruga PET PLUS, posvećena promicanju pozitivnih vrijednosti i prevenciji nepoželjnih oblika ponašanja među djecom.

Tijekom 8 susreta, polaznici su se upustili u stvaranje slikovnice pod nazivom “Kako Postati Dobar”. Ova maštovita priča prati čarobni stroj koji pretvara “zločestu” djecu u dobru djecu, promičući važnost dobrih postupaka i empatije.

Priču i ilustracije osmislili su sami polaznici radionica, koristeći svoju maštovitost i osobna iskustva kako bi stvorili priču koja će potaknuti pozitivne promjene. Svaka stranica slikovnice odražava kreativnost i jedinstvenost svakog sudionika, stvarajući autentično djelo koje će biti izvor inspiracije za druge.

Sudjelovanje Osnovne škole Savski Gaj u ovom projektu naglašava važnost suradnje između škola i organizacija kao ključnog faktora u razvoju preventivnih programa. Radionice su ne samo pružile prostor za umjetnički izraz, već su također poticale razgovor o važnim temama kao što su empatija, poštovanje i međusobna podrška među učenicima.

Slikovnica ‘Kako Postati Dobar'” sada predstavlja svjetionik pozitivnih vrijednosti i poticaj za razvoj zdravog društva. Udruga PET PLUS nastavlja s predanim radom na sličnim projektima, potičući zajednicu da se angažira u stvaranju boljeg okruženja za rast i razvoj naše djece.

*Projekt ART TO ACT financira Grad Zagreb

Virtualna izložba fotografija “Iza Kulisa Sjene: Portreti Beskućničkog Života”

Dragi posjetitelji,

S ponosom vas pozivamo da istražite našu najnoviju virtualnu izložbu fotografija pod nazivom “Iza Kulisa Sjene: Portreti Beskućničkog Života”. Ova izložba, koja je sastavni dio našeg projekta “Svjetionik Solidarnosti”, pružit će vam intiman uvid u život beskućnika u Zagrebu, Puli, Poreču i Splitu, a možete ju pogledati na Artsteps platformi https://www.artsteps.com/view/657d77450213d097c20a5a24

Virtualno zakoračite u galeriju, i istražite svaki kutak izložbenog prostora, približite se fotografijama i klikom na svaku saznajte priču koju nosi svaka od 40 fotografija.

Fotografije otkrivaju ne samo teškoće s kojima se suočavaju beskućnici, već i njihovu izdržljivost i snalažljivost usprkos nepovoljnim okolnostima. Kroz objektiv fotografa, bit ćete svjedoci života na ulici, ali i snazi zajedništva koje se rađa među ljudima koji dijele iste izazove.

Izložba ima dublji cilj – potaknuti promjenu perspektive. Pozivamo vas da zastanete pred svakom fotografijom, duboko promislite o stvarnosti koju prikazuje te otvorite svoje srce i um kako biste bolje razumjeli stvarnost beskućnika. Kroz ovu izložbu želimo potaknuti dijalog i zajedničku odgovornost za stvaranje inkluzivnijeg društva.

Vaša prisutnost na ovoj izložbi nije samo promatranje slika, već i podrška našem cilju – borbi za pravednije uvjete života za beskućnike. Svaki korak prema svjetlijem sutrašnjem društvu počinje s razumijevanjem, empatijom i zajedničkim naporima.

Hvala vam na izdvojenom vremenu.

Udruga Institut Pula i Udruga PET PLUS


Projekt Svjetionik solidarnosti

Naziv projekta na engleskom jeziku: Beacon of Solidarity

Nositelj projekta: Udruga Institut Pula

Partner na projektu: Udruga PET PLUS

Početak i kraj projekta: 01.09.2023. – 31.08.2024.

Trajanje projekta: 12 mjeseci

Ukupna vrijednost projekta: 56.356,75 eura

Opći cilj projekta: rješavanje problema nedostatka cjelovite podrške beskućnicima na području Zagreba, Pule, Poreča, ali i cijele Hrvatske.

Specifični ciljevi projekta: podizanje svijesti o problemima beskućnika, holistički pristup pružanja podrške korisnicima u ostvarivanju njihovih prava te zagovaranje političkih promjena radi rješavanja problema beskućništva.

Kratki opis projekta:

CILJ: Udruga Institut Pula i Udruga PET PLUS projektom „Svjetionik solidarnosti“ imaju za cilj rješavanje problema nedostatka cjelovite podrške beskućnicima na području Zagreba, Pule, Poreča, ali i cijele Hrvatske.

Rješavanje problematike: Uz nedostatak cjelovite podrške, tu su problemi nedovoljnih kapaciteta smještaja, ovisnost o inicijativama civilnog društva umjesto strukturne nacionalne politike, nedostatak nacionalnih strategija , pa tako i regionalne stambene politike socijalnog zbrinjavanja te poteškoće s ostvarivanjem prava na prebivalište, a samim time i zdravstvenu skrb. Nedovoljna informiranost korisničke skupine o vlastitim pravima i mogućnostima koje bi im osigurale bolju kvalitetu života.

Projekt se fokusira na podizanje svijesti o navedenim problemima, holistički pristup pružanja podrške korisnicima u ostvarivanju njihovih prava te zagovaranje političkih promjena radi rješavanja navedenih izazova kroz 8 aktivnosti:

Rezultati projekta:

Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njega.

Stajališta izražena u ovoj izložbi isključiva su odgovornost udruge Institut Pula i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Projekt udruge Institut Pula naziva “Svjetionik solidarnosti” financiran je sredstvima Europske unije u okviru Programa Impact4Values. Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Supervizija djelatnika UDRUGE PET PLUS

Projekt PAT POZICIJA omogućio nam je da kroz redovitu superviziju, osiguravamo da naš tim ostaje fokusiran, motiviran i opremljen potrebnim vještinama za pružanje najbolje moguće pomoći našim korisnicima.

Supervizija djelatnika nije samo prilika za pregled postignuća; to je prostor gdje se dijele iskustva, potiče razmjena ideja i pruža emocionalna podrška.

Naš cilj je izgraditi snažan i povezan tim koji je spreman suočiti se s izazovima rada s beskućnicima te zajednički raditi na inovativnim pristupima i rješenjima.

Top